Тема зачаття потомства – це досить актуальна тема, незважаючи на втрату інтересу багатьох молодих людей до створення сім’ї і народження дітей. А втім, багато жінок і чоловіків хочуть мати дітей. Добре, якщо біологічний вік дозволяє зачати потомство без проблем і перешкод, проте багато хто відкладає процес зачаття на тривалий період, вважаючи, що навіть після 35 років природа поблажливо подарує їм жадану дитину. На жаль, Природа має свої закони і періоди найкращого, оптимального зачаття дітей. Про це я розповідаю у статті «Таємниці зачаття і ранньої вагітності», що увійшла в дві книжки — «Підготування до вагітності» і «Настільний посібник для вагітних жінок».

Я часто отримую листи від жінок із проханням порадити якийсь чудодійний спосіб швидкого зачаття дитини, бо багато з них після 2-3 місяців безуспішних спроб завагітніти починають страждати на дітородну лихоманку і дозволяють малограмотним, але комерційно налаштованим лікарям утручатися в жіночу репродуктивну систему без усіляких на те серйозних підстав. Працюючи над новою книжкою, що присвячена питанням сексуальних стосунків людей і яка практично вже завершена, я присвятила цілий розділ цієї праці темі зачаття потомства. Коли я вивчала тисячі наукових публікацій, присвячених питанням інтимних взаємин, мене цікавила тема значення сексу (статевих актів) для відтворення потомства. Інформація, що буде представлена далі, є результатом мого аналізу численних даних, і в такому узагальненому вигляді не існує ані в англомовних наукових і науково-популярних публікаціях, ані в російськомовних статтях і книжках. Ця інформація є доповненням до статті про таємниці зачаття. Найчастіше лікарі про неї не згадують, найімовірніше через те, що про неї не знають.

Отож, усі пари, що планують вагітність, мають зрозуміти, що людина розмножується статевим шляхом, тому основна функція статевих (сексуальних) взаємин – це відтворення потомства. Проте важливо розуміти, що та сама природа наділила статеві органи людини, особливо його зовнішні органи, великою кількістю «пристосувань» для приваблення протилежної статі, підготування організму до статевих зносин і успішного зачаття дитини. Зовнішні статеві органи мають величезну кількість нервових закінчень (набагато більше, аніж піхва, шийка матки і матка), що беруть участь у сексуальному збудженні і виникненні оргазму, а також велику кількість різних залоз, що виконують роль у виробленні виділень, необхідних для здійснення статевого акту найефективніше, без негативних наслідків для чоловіка та жінки. Докладніше про це ви зможете прочитати в моїй новій книжці.

Оскільки природа наділила людину найрізноманітнішими «пристосуваннями» для успішного зачаття через статеві зношення, важливо зрозуміти, що статевий акт не може бути катуванням, а має приносити сексуальну втіху і сексуальне задоволення, бо збудження й оргазм необхідні для зачаття дітей. У чоловіків сексуальне збудження супроводжується ерекцією і потенцією, а оргазм – не що інше, як еякуляція сперми у піхву. І цього ніхто не заперечуватиме, правда? То чому ж багато жінок, а також чоловіків, мовчать про те, яка роль жіночого сексуального збудження й оргазму для зачаття потомства? Бо нічого з цього питання не знають, а твердження, що «жінки вагітніють і без усілякого оргазму» наштовхує на досить неправдиву думку, що збудження й оргазм не мають жодного стосунку до зачаття дітей. Чи так це?

Розгляньмо уважно ті процеси, що відбуваються у жінки під час збудження і без нього, і як вони стосуються статевого акту і сперми чоловіка. Я розмістила дані в таблицю, що допоможе вам побачити різницю в процесах, які відбуваються у жіночому організмі.

Показники Без сексуального збудження Із сексуальним збудженням і оргазмом
Розміри піхви Не міняються Збільшуються
Товщина стінки піхви Не міняється Тоншає
Зволоження (любрикація) Слабке Хороше
Відчуття при статевому акті Дискомфорт, болючість, печіння через тертя Від злегка приємних до надзвичайно приємних
Заднє склепіння піхви Не виражене Збільшується в розмірах
Кислотність піхвового середовища Не міняється (висока) Знижується
Розподіл сперми після еякуляції По всій піхві Накопичується в задньому склепінні піхви
Процес активації сперматозоїдів Порушений Позитивний
Виживання сперматозоїдів Погане Хороше
Рухливість сперматозоїдів Погана Хороша
Канал шийки матки Закритий Розширюється і дещо відкривається
Цервікальний слиз Погано пропускає сперматозоїди Добре пропускає сперматозоїди
Швидкість потрапляння перших сперматозоїдів у порожнину матки До 30 хвилин 1-2 хвилини
Скорочення м’язів матки і маткових труб Слабкі Хороші – допомагають рухові сперми до яйцеклітини
Імовірність зачаття (в день овуляції) Низька Висока
Сексуальні втіха і задоволення Мінімальні Максимальні

Розглянувши уважно ці дані, ви можете побачити різницю між процесами, що відбуваються при сексуальному збудженні і без нього.

Тепер кілька пояснень щодо деяких важливих пунктів, які представлені в таблиці. Отже, розглянемо питання зміни розмірів піхви при збудженні. Чому це відбувається? У незбудженому (розслабленому) стані розміри піхви становлять 7-9 см у 78.34 % жінок. У збудженому стані розміри піхви збільшуються до 13-19 см і в 86.96 % жінок становлять 15-16 см. А тепер порівняймо їх із розмірами чоловічого статевого члена: 95 % усіх чоловіків мають пеніс завдовжки 10.7-19.1 см у стані збудження і середня довжина становить 13-15 см. Розміри статевого члена в розслабленому стані у дорослих чоловіків становлять близько 9 см. Але, як люди мислячі, ви розумієте, коли чоловік не збуджений, то статевий акт неможливий, тож порівняймо розміри збудженого статевого члена з розмірами піхви, куди цей самий статевий член уводять. Ви помітили, що розміри збудженої піхви майже такі самі, як збудженого статевого члена? Якщо так, то подумайте: чи багато задоволення матиме жінка, чия піхва не збуджена, а чоловік намагається ввести туди свій збуджений статевий член? Чи легко ввести «об’єкт» завбільшки 13-15 см у фізичний об’єкт завбільшки 7-9 см? Напевне, це рівнозначно катуванню. Тож не дивно, що багато жінок уникає статевих зносин із чоловіками, бо багато хто самі збуджуватися не вміють (і навіть бояться, і не хочуть), а їхні партнери теж не вміють збуджувати своїх жінок.

Отже,у природі сексуальне збудження є важливим етапом підготовлення чоловічого і жіночого організмів до статевого акту.

Що ще важливо згадати? Що під час збудження не лише збільшуються розміри піхви, але й тоншають її стінки. Цей процес англійською має назву ballooning. Balloon – повітряна кулька, тому, образно кажучи, піхва «надувається». Навіщо? Оскільки стінка піхви стає тоншою, а кровотік у судинах, що оточують піхву, зростає, більша частина плазми крові проходить через стінку піхви – посилюється зволоження (любрикація), що не лише захистить стінку піхви від тертя статевим членом, а заразом і її пошкодження, але і знизить кислотність піхвового вмісту. Сперма – чужорідне тіло для будь-якої жінки, тож піхвове середовище реагує на неї досить агресивно. Саме через те в еякуляті містяться десятки і сотні мільйонів сперматозоїдів – більшість із них гине за лічені секунди і хвилини після еякуляції. У збудженому стані у піхвових виділеннях з’являється більше іонів калію і натрію, а також хлору, що робить ці виділення більш лужними і більш «дружелюбними» щодо сперми.

Це ще не всі секрети жіночого збудження. Відбувається ще один процес – tenting. Tent – це намет, проте в цьому випадку йдеться про збільшення розмірів заднього склепіння піхви, що міститься позаду шийки матки. Його розміри збільшуються, і він стає ніби «наметом» для шийки матки, а також своєрідним резервуаром (басейном) для еякульованої сперми. У багатьох публікаціях ви прочитаєте твердження, що шийка матки занурюється в цей «басейн» сперми і починає, скорочуючись, усмоктувати сперму як насос. Це не зовсім точний опис процесу, що відбувається в організмі жінки після статевого акту, бо цей «басейн» виникає лише при сексуальному збудженні жінки, а хороші скорочення шийки матки і матки виражені лише під час оргазму. Поза збудженням сперма «розподіляється» по всій піхві і досить часто витікає з неї, викликаючи в жінки скарги на виділення неприємної на запах «дивнуватої» рідини.

Помилково вважали, що під час статевого акту сперма викидається безпосередньо в канал шийки матки. Ні, сперма спочатку накопичується в задньому склепінні піхви. Чому?

Важливо зауважити, що еякулят, що випорскується у піхву, не є однорідним, а має певні етапи утворення. Першою виділяється рідина, яку виробляють невеликі залози всередині уретри голівки статевого члена (залози Littre), потім виділяється секрет із залоз Купера, після чого виділяється тестикулярна рідина, що містить сперматозоїди, а також секрет придатків яєчок (епідидимальна рідина), у якій теж є сперматозоїди, разом із рідиною сім’яних пухирців і простати. Отже, під час еякуляції існує певний порядок виділення різних компонентів сперми, тож потрібен певний час, щоб сперма стала однорідною. Це також означає, що сперматозоїдів немає в перших, початкових порціях еякуляту.

Щоб набути запліднювальних властивостей, сперма має пройти низку поетапних змін. Спочатку, вже в порожнині піхви, сперматозоїди проходять капацитацію, що триває в порожнині матки і в маткових трубах. Капацитація – це набуття сперматозоїдами властивостей, що дозволять їм запліднити яйцеклітину: сперматозоїди стають рухливішими, набувають більш кулястої форми, їхня оболонка втрачає низку речовин, що перешкоджають з’єднанню сперматозоїдів із яйцеклітиною.

Отже, після статевого акту основна маса сперми накопичується в задньому склепінні піхви, що завдяки своєму розтягненню та збільшенню розмірів стає своєрідним мішкуватим резервуаром для сперми. Саме тут усі інгредієнти сперми рівномірно змішуються, за лічені хвилини сперма зріджується під впливом ферментів і набуває желатиноподібної структури, фактично концентрує сперматозоїди разом, не дозволяючи їм «губитися» у піхві. Одночасно ферменти із соку простати починають зворотний процес – процес розрідження сперми, або її декоагуляції. Цей процес також триває кілька хвилин, але найчастіше до 15 хвилин. Спеціалісти репродуктивних технологій вважають, якщо розрідження сперми триває понад 15 хвилин, така сперма втрачає запліднювальні властивості.

А тепер обговоримо питання скорочення матки під час оргазму і їхньої ролі для процесу зачаття. М’язова стінка матки (міометрій) складається з трьох шарів м’язів. Перший шар має назву архіміометрій (stratumsubvasculare), і він складається з гладких м’язів, що розміщені по колу (циркулярні м’язи). Другий (stratumvasculare) – це пучки коротких м’язів. Третій шар (stratumsupravascular) містить довгі м’язові волокна. Лише внутрішня третина м’язів матки (архіміометрій) залучена до скорочень матки. Цей шар м’язів починається від шийки матки і далі переходить на маткові труби. Скорочення цих м’язів нагадує перистальтику кишечника, що теж відбувається завдяки поетапному скороченню гладких циркулярних м’язів. Таке скорочення дозволяє спермі швидше рухатися знизу-вгору, тобто від шийки матки до маткових труб.

Ще один цікавий механізм просування сперми: сперма найчастіше просувається в бік тієї маткової труби, що пов’язана з овулювальним яєчником, тобто цілеспрямовано. Овулювальний яєчник виробляє більшу кількість гормонів, особливо естрогенів, завдяки зростанню домінувального фолікула і виходу рідини з нього під час розриву (овуляції) в черевну порожнину, де ця рідина потрапляє в лійку маткової труби. Сім’яна рідина містить простагландини, проте частина з них посилює скорочення гладких м’язів, а частина, навпаки – розслабляє. Значення цих простагландинів поки що не вивчене. Отже, скорочення матки під час оргазму допомагають просуванню сперми в порожнину матки. Тут важливо згадати факт, що в порожнину матки потрапляють лише здорові сперматозоїди, тож, якщо чоловік має відхилення в якості і кількості сперматозоїдів, зачаття дитини може не бути роками або взагалі ніколи. Малограмотні лікарі зазвичай «копаються» в жінках, бо їх легше обманювати, маніпулювати ними простіше, кажучи, що для зачаття досить одного сперматозоїда.

Скільки сперматозоїдів потрібно для успішного зачаття?

Виявляється, що в усьому еякуляті здорового чоловіка (а отже здорової сперми) лише 10 % сперматозоїдів активуються через капацитацію, що дозволяє їм набути запліднювальної властивості – решта сперматозоїдів запліднювальної активності не мають! Чи означає це: що більше сперми, то краще? Ні, саме надлишок сперми стає шкідливим для жіночої репродуктивної системи і може перешкоджати зачаттю та імплантації плодового яйця. Коли роблять штучну інсемінацію і сперму вводять у порожнину матки, кількість сперми мають суворо контролювати, щоб вона не пошкодила яйцеклітину. Це пов’язано з тим, що сперматозоїди гинуть всередині жіночих статевих органів (піхва, шийка матки, порожнина матки, маткові труби) у великій кількості. При цьому виділяються ферменти (ензими), що руйнують стінку яйцеклітини. З одного боку, таке руйнування потрібне для входження сперматозоїда. З іншого – занадто велика кількість загиблих сперматозоїдів призводить до серйозного порушення цілісності жіночої статевої клітини і дефектного зачаття (досить часто – порожнього плодового яйця). Така агресивність сперми нерідко спостерігається при поліспермії (наявності великої кількості сперматозоїдів в еякуляті) або при кількох частих статевих актах з еякуляцією в піхву (занадто часті статеві акти до зачаття дітей зазвичай не призводять).

Є ще один цікавий механізм, що присутній у природі під час зачаття дитини, і він пов’язаний зі слизом каналу шийки матки. Люди, і лікарі зокрема, переважно вважають, що сперма проходить із піхви через канал шийки матки в порожнину матки в незмінному вигляді, тобто в тій цілісності, в якій перебуває у піхві після еякуляції. Проте зразки сперми, взятої з шийкового слизу, свідчать, що слиз не пропускає мертвих, нерухомих чи малорухомих сперматозоїдів, клітини епітелію піхви і клітини епітелію чоловічої уретри. Згідно з твердженням низки вчених, шийковий слиз діє як фільтр, «убираючи» лише здорові і рухливі сперматозоїди. Тому концентрація сперматозоїдів у шийці матки значно нижча за їхню концентрацію в піхві. А оскільки одразу ж після еякуляції рухливість сперматозоїдів низька, пояснити їхнє перебування в порожнині маткових труб за 1-5 хвилин після виверження сім’я їхньою швидкою рухливістю або «фільтрувальною» здатністю шийкового слизу поки що неможливо. Очевидно, є ще один механізм швидкого транспортування сперматозоїдів, і не виключено, що в цей механізм залучені перистальтичні м’язові скорочення матки, що можуть виникати як результат хімічних реакцій взаємодії сперми з поверхнею слизової піхви і шийки матки, а також під впливом механічних подразників (статевий член) і під час оргазму.

Отже, ви вже багато чого знаєте про таємниці зачаття. Зосталося лише відповісти на запитання: коли виникнення оргазму є найоптимальнішим для зачаття?

Відомо, що оргазм у жінок може відбутися до еякуляції, під час еякуляції і після еякуляції сім’яної рідини. Якщо оргазм виникає до еякуляції, то скорочення матки при цьому не беруть особливої участі в транспортуванні сперми, хоча канал шийки матки розширюється і частково відкривається внаслідок розслаблення м’язів матки – це не перешкоджає потраплянню сперми в порожнину матки. Перистальтика м’язів матки спостерігається, але вона не така виражена, як під час оргазму. Найчастіше спостерігається інший сценарій – більшість чоловіків «кінчає» до того, як у жінки виникне оргазм чи оргазм узагалі буде відсутнім. Якщо оргазм у чоловіка та жінки відбувається одночасно, сперма не потрапляє в порожнину матки одразу, бо, по-перше, вона не активна, по-друге, під час оргазму через ритмічні скорочення м’язів канал шийки матки звужується, і лише за кілька хвилин після оргазму відбувається його розслаблення і розкриття. Цього часу досить для активації сперми. Найоптимальнішим варіантом для зачаття деякі лікарі і вчені вважають варіант «запізнілого» оргазму – спочатку чоловік еякулює у піхву на тлі збудження жінки, а жіночий оргазм виникає за 3-4 хвилини після еякуляції. Оптимальність такого варіанта пояснюють тим, що протягом цього часу сперма досягає максимальної активації через процес капацитації, а скорочення матки, як і потім її розслаблення, можуть діяти як насос, втягуючи сперму в порожнину матки і маткові труби. Досліджень у цьому напрямку було мало, ніхто також не досліджував значення сексуальних позицій у зачатті потомства, хоча логіка підказує, що, з урахуванням змін у піхві, традиційна місіонерська позиція (поза) буде найоптимальнішою. Але очевидне одне – оргазм важливий для процесу зачаття потомства.

Це ще не всі секрети жіночого та чоловічого організмів, зокрема і що стосується їхньої ролі як статевих партнерів. Багато цікавих і, найголовніше, сучасних, свіжих, нових фактів на тему Жіночого і Чоловічого наведені в моїй книжці. На завершення скажу, що не створюйте проблеми там, де її немає. Ця порада стосується насамперед жінок, що панікують з приводу свого «безпліддя» і шукають панацеї у вигляді пігулок, ін’єкцій, що стають сліпими і глухими маріонетками в руках різних шахраїв, зокрема і в білих халатах. Для початку підвищте свій рівень знань і навчіться розуміти, як і за яких обставин відбувається зачаття дитини, що для цього потрібно, чим наділила вас природа і як скористатися цим Даром, а не ігнорувати його.

Коли жінки скаржаться, що їхні чоловіки зраджують їх і гуляють «на стороні», або коли чоловіки скаржаться, що їхні половини постійно відмовляють їм у статевих зносинах (і тому частково вони компенсують нестачу статевих взаємин поза своїми шлюбами), проблему потрібно шукати в нерозумінні сексуальними партнерами значення сексуального збудження й отримання сексуального задоволення через оргазм, інші види сексуальної активності. Важливо також зрозуміти, що і для чоловіка, і для жінки сексуальне збудження й оргазм (еякуляція або клімакс) завжди виражені в одному вигляді: збудження є збудження, оргазм є оргазм. Не може бути людина по-різному мертва. Не може бути жінка по-різному вагітна. Так і не може бути оргазм різним. Він може бути слабким або сильним, але оргазм є оргазм.

Я одержую чимало листів, у яких жінки мало не волосся на собі рвуть, вважаючи себе фригідними, бо при стимуляції клітора у них є оргазм, а от «піхвового» оргазму без стимулювання клітора вони не відчували. У своїй книжці я докладно описую, як і коли з’явилися міфи про фригідність жінок, також розглядаю дуже багато інших питань. Повторю одне: не створюйте проблеми там, де її немає. Умійте оргазмувати – радійте, що це у вас виходить. Не вмієте – вчіться, бо 90 % жінок оргазмують без усіляких проблем при стимуляції ерогенних зон. Для цього і наділила вас природа чуттєвістю. Тож не перетворюйте себе добровільно на нечуттєві колоди, що пасивно лежать у ліжку і чекають на оргазм, як на манну небесну. Насолоджуйтеся життям і радійте тому, що є у вашому житті чоловіки і жінки, що хочуть близькості з вами.

Ця стаття доступна також російською мовою за цим посиланням.