Довкола теми «секс під час вагітності» точиться багато чуток, заснованих найчастіше на негативному ставленні до статевого життя загалом і шкоді сексу для вагітних жінок. Старі акушерські школи стверджують, що статеве життя суворо протипоказане у перші три й останні два місяці вагітності, бо секс буцімто може спровокувати викидень або завчасні пологи. Чи так це?

Візьмімо до уваги, що є дві категорії жінок. Перша категорія – це здорові жінки, у яких вагітність має нормальний перебіг. Таких жінок більшість (інша річ, що нерідко лікарі зі звичайної вагітності роблять хворобу). Друга група – це жінки, в яких спостерігаються ускладнення вагітності з боку матері, плода або обох. Про цю категорію ми поговоримо пізніше, спочатку приділимо увагу більшості.

У які періоди вагітності можна займатися сексом

Більшість жінок не знає про свою вагітність аж до 8-12 тижнів, коли починають серйозно реагувати на затримання місячних, а в багатьох може бути кровотеча імплантації, яку сприймають за чергову менструацію. А втім, усі вони активно живуть статевим життям. Клінічні дослідження заперечують негативний вплив статевого життя у першому триместрі (перші три місяці вагітності), як і в інших триместрах теж. Тому в сучасному акушерстві секс і вагітність сумісні в будь-якому періоді.

Частота статевих актів під час вагітності

Питання про частоту статевого життя цікавлять багатьох жінок і чоловіків, і тут треба сказати, що частота статевих актів не має норм або загальноприйнятих стандартів – вона прийнятна парою партнерів у тій кількості і регулярності, в якій це їм подобається і не завдає дискомфорту.

Здорова вагітність у цьому аспекті не є протипоказанням. Умовні обмеження виникають зазвичай в кінці вагітності. Якщо статеві акти не дуже часті й інтенсивні в останні місяці вагітності, вони не провокують передчасних пологів у здорових вагітних жінок. Оргазм, який отримують під час статевого акту, хоча й спричиняє скорочення матки, але не так, щоб призвести до переривання вагітності.

Важливо розуміти, що статеві акти не мають бути примусовими. Якщо жінка з якихось причин відмовляється від статевої близькості, це необхідно зрозуміти і прийняти. Нерідко це буває страх «завдати шкоду дитині статевим членом». Є чимало випадків, коли чоловіки теж цього бояться і відмовляються від сексу з вагітними жінками. Ці страхи засновані на міфах і забобонах. Статевий член набагато м’якший за вагінальний УЗД-датчик, та й приємніший, тож шкоди від нього ані для жінки, ані для плода не буде.

Уплив вагітності на сексуальне життя жінки

Відомо, що з початком вагітності нерідко знижується лібідо, частота статевих зносин зменшується, домінує психоемоційний компонент, тож жінки стають плаксивішими, чуттєвішими, емоційнішими. Перший триместр вагітності (до 14-16 тижнів) може супроводжуватися сонливістю, слабкістю, нудотою, блювотою, запамороченням, що позначається і на ставленні до сексу. Багато жінок боїться, що статевий акт може спровокувати втрату вагітності, причому часто в появі страхів і поширенні міфів винні самі лікарі. Нерідко ставлення жінок до статевих партнерів змінюється з позитивного на різко негативне і навіть агресивне, коли йдеться про секс.

Незважаючи на те, що під час вагітності в органах малого таза підвищується кровотік, це зазвичай не підвищує сексуального збудження і не покращує відчуттів жінки під час статевого акту. Хоча у низки жінок усе відбувається навпаки – лібідо підвищується, вони легше збуджуються і досягають оргазму.

Іноді жінки бояться самого збудження, вважаючи, що під час вагітності воно шкідливе. Хоча під час вагітності кількість піхвових виділень значно підвищується, проте для статевого акту піхва має бути підготовленою, що можна досягти саме хорошим збудженням. Річ навіть не у кількості «змазки», а в тім, що при збудженні міняється форма піхви – її розміри збільшуються, що дозволяє ввести збуджений статевий член у піхву безболісно.

Майже у 90 % жінок протягом вагітності спостерігається такий фізіологічний стан, як молочниця (кандидоз), що може супроводжуватися збільшенням виділень, набряком слизових піхви, свербінням. Найчастіше це не перешкоджає статевому акту, але якщо запальний процес виражений, статеві акти можуть супроводжуватися дискомфортом, болем, печінням. Це теж треба враховувати і не форсувати статевих зносин у такі періоди.

Про виділення під час вагітності читайте у статті «Выделения у беременных: инструкция по спасению «утопающих» 

Статевий акт і пологи

Що ближче до пологів, то менша кількість жінок займається сексом. Раніше лікарі забороняли статеві стосунки за два місяці до пологів, мотивуючи такі рекомендації тим, що статеві акти можуть спровокувати передчасні пологи. Нині цей міф спростувала низка клінічних досліджень.

Проблема ж у тім, що заняття сексом на пізніх термінах супроводжується значною незручністю, болем і дискомфортом, і багато жінок відмовляється від статевих актів. Лише 25-26 % жінок мають сексуальні контакти на останньому місяці вагітності, що не дивно – біль при статевому акти виникає майже у 50 % вагітних, що мають цей термін.

У те, що статевий акт може пришвидшити пологи, вірить майже половина вагітних. Лікарі і медсестри часто акцентують увагу на тому, що перед пологами статевим життям жити не можна. І навпаки – існує немало жінок, яким лікарі рекомендують статеве життя, щоб пришвидшити пологи. Аргументація того, що статевий акт може пришвидшити дозрівання шийки матки і початок пологів, заснована на всім відомому факті: сперма містить простагландини, що можуть призвести до розкриття шийки матки і скорочень матки. Такі рекомендації досі називають «чоловікотерапією».

Проте виявляється, за даними останніх досліджень, статевий акт не пришвидшує дозрівання шийки матки, її пом’якшення, укорочення і відкриття і не провокує пологової активності. Тому між статевими актами і пологовою діяльністю залежності немає. Це означає, що за бажання жінка може безпечно займатися сексом аж до початку пологів.

Сексуальні пози під час вагітності

Оскільки заняття коханням у другій половині вагітності можуть супроводжуватися болем і дискомфортом, важливо підібрати зручну сексуальну позу. Основна мета – це запобігти здавлюванню живота і досягти найкращого розслаблення під час проникнення статевого члена. Деякі лікарі рекомендують неповне його введення без проникнення глибоко у піхву.

Традиційну місіонерську позу практикує найбільша кількість сексуальних пар, проте зі зростанням матки половий акт у такий позі стає незручним. Часто рекомендують позу наїзниці (жінка зверху), що виключає тиск на передню стінку живота і дозволяє контролювати самій жінці глибину проникнення статевого члена у її піхву. Позиція на боці теж прийнятна і зручна на останніх тижнях вагітності. Тож статеві партнери можуть пробувати різні пози, що найзручніші для вагітної жінки. Важливо, щоб секс приносив задоволення обом.

Оргазм і вагітність

Деякі жінки допускають статеві стосунки під час вагітності, але багато з них бояться оргазму, вважаючи, що скорочення матки при оргазмі можуть спровокувати втрату вагітності. Важливо розуміти, що матка скорочується всю вагітність. Необґрунтовані страхи щодо «гіпертонусу матки» породила обопільна малограмотність – і лікарів, і жінок.

Отже, запам’ятали: в нормі матка скорочується всю вагітність, і що ближче до пологів, то ці скорочення сильніші та частіші. Проте, на відміну від переймів, ці м’язові скорочення мають хаотичний характер, можуть бути не лише фізіологічним ритмом матки, але й результатом упливу різних подразників – внутрішніх і зовнішніх (ворушіння плода, здавлювання передньої стінки живота, повороти тулуба тощо). Передчасні пологи найчастіше виникають у жінок із недостатністю шийки матки, проте сам по собі коїтус не є їхньою причиною. Перейми під час оргазму не викликають прогресивних скорочень матки, що зростають і які зумовлять відкриття матки.

Ще один міф пов’язаний із тим, що оргазм може позбавити дитину кисню і призвести до кисневого голодування (гіпоксії). По-перше, оргазм триває лише кілька секунд, тож його вплив на плід вкрай короткочасний. По-друге, дослідження показали, що серцебиття плода надовго уповільнюється під час оргазму (як і під час будь-яких скорочень матки), але повертається в норму одразу ж після оргазму, і гіпоксії у дитини не спостерігають. Отже: однозначно оргазм не шкодить дитині.

Інші види сексуальної активності під час вагітності

Якщо у вагітних жінок домінують страхи щодо статевих актів у піхву, чи під час них зростає дискомфорт і біль, то статеві зносини можна урізноманітнити іншими видами сексуальної активності. Чоловіки можуть проявити фантазію щодо сексуальної гри, партнерської мастурбації, орального сексу. Анальний секс хоча й безпечний, проте важливо суворо дотримувати правил гігієни і ніколи не вводити статевий член після анального сексу повторно у піхву, не помивши його добре теплою водою з милом.

Є дані, що оральний секс підвищує небезпечне ускладнення вагітності – тромбоемболію легеневих артерій, проте наскільки вони достовірні, сказати важко. Хоча деякі лікарі не рекомендують орального сексу під час вагітності, все-таки суворих наукових обґрунтувань таких протипоказань немає.

Мастурбація під час вагітності не протипоказана, оскільки ані жінці, ані плодові вона не шкодить.

Виправдане обмеження сексуальних стосунків

Жінки, чия вагітність супроводжується ускладненнями, можуть почути від лікаря пораду обмежити або відмовитися зовсім від статевого життя, хоча перелік таких ускладнень досить невеликий.

Попередження про можливу шкоду статевого життя зазвичай стосуються тих жінок, у яких уже спостерігаються інші фактори ризику, здатні самі по собі спровокувати переривання вагітності. У таких випадках статевий акт буде додатковим фактором ризику.

Загроза переривання вагітності, що супроводжується болем і кров’янистими виділеннями, деякі види неправильного прикріплення плодового місця – передлежання плаценти (повне, або центральне), функціональна неповноцінність шийки матки, часткове відшарування плаценти – ось основні проблеми, за яких статеве життя має бути обмежене або ж тимчасово зовсім припинене.

За 2-3 тижні до гаданих пологів часте й інтенсивне статеве життя теж не рекомендоване цій категорії вагітних, хоча, як ми вже з’ясували, регулярне статеве життя не пришвидшує настання пологів.

Ускладнення з боку плода найчастіше не є протипоказаннями для статевого життя, оскільки плід надійно захищають навколоплідні води. Винятком може бути виражене багатоводдя, статевий акт при якому стане додатковим фактором ризику передчасних пологів.

Якщо вагітна жінка сумнівається в тому, чи може вона займатися сексом, парі слід запитати поради в лікаря-гінеколога.

Подружні зради з боку чоловіків через обмеження інтимної близькості найчастіше починаються саме в період вагітності, що нерідко завершується розпадом сім’ї після народження дитини.

Подружжю, в якого на тлі вагітності нагнітається конфліктна ситуація, потрібна термінова консультація сімейного психолога, якщо такий є у межах досяжності. Не можна перетворювати вагітність на інструмент руйнування власного родинного вогнища.

Детально тема вагітності розкрита в циклі вебінарів Олени Петрівни  «Беременность: от зачатия до родов»

Ця стаття доступна також російською мовою за цим посиланням.