Тема зґвалтування надзвичайно важка для обговорення, але дуже актуальна щодо обговорення подальших дій. Що потрібно зробити?

1. Необхідно подбати про свою безпеку. Багато жінок знаходяться в шоці, не орієнтуються в реальності, деморалізовані, не можуть приймати швидкі критичні рішення. Тому важливо, жертву зґвалтування розмістити в безпечному місці, подбати про її безпеку і захист, також по можливості занотувати важливі дані – коли, де і ким жінка (підліток, дитина) були зґвалтовані. Найкраще – це покинути місце зґвалтування, оскільки воно не може залишатися безпечним. В перші хвилини і години не думайте про своє тіло, про відчуття, а думайте про безпеку.

2. Звернутися за допомогою. Питаннями зґвалтування в мирний час займаються поліція, а також ряд організацій, які мають гарячі лінії, куди можуть зателефонувати люди за допомогою і підтримкою. Під час воєнних подій, а також в окупації, надання такої допомоги майже неможливо. Тому важливо заручитися допомогою хоча б когось з близьких, рідних, друзів, знайомих, колег – будь-якої людини, яка може бути поруч і проявити співчуття та моральну підтримку. Якщо маєте можливість, зателефонуйте людям, яким довіряєте, і повідомте про брутальний випадок.

3. Зібрати докази зґвалтування. Виконати цей пункт надзвичайно непросто в умовах війни або стихійних лих. Якщо немає можливості звернутися в поліцію, щоб отримати допомогу і спеціальний «rape-комплект», потрібно зібрати одяг разом з білизною, серветки, все, що може бути доказом згвалтування, в пластиковий пакет, також протерти серветками або тканиною промежину, вхід в піхву, ротову порожнину, і також зберегти в пакеті. Цей пакет може бути переданий в поліцію при нагоді. Потрібно cфотографуфати місця побоїв, подряпини, плями, інші ознаки насилля. Лише після цього можна помитися, прийняти душ.

4. Екстрена контрацепція. В умовах війни знайти препарати для екстреної контрацепції практично неможливо, проте потрібно знати, що є декілька методів запобігання вагітності. В вашому регіоні можуть бути різні медичні препарати, проте потрібно пам’ятати, що майже всі методи працюють, якщо використовувати їх правильно і вчасно. Також не кожен день циклу може бути придатним для запліднення. Завагітніти легше в першій половині циклу, особливо в період овуляції. Якщо менструація лише завершилася і пройшло всього 2-3 дні – ймовірність запліднення низька. Якщо до менструації залишилося 7-10 дній – запліднення малоймовірне.

Що можна використати як екстрену контрацепцію:
• препарати левоноргестрелу (Постінор, Левонел, Екскапел, Ексинор-Ф, інші) – одноразова доза в 1.5 мг або 2 дози по 0.75 мг в 12 годин перерви – протягом 3-5 днів після статевого акту.
• препарати уліпристалу ацетату (Улісса, Есмія та інші) – 30 мг одноразово — протягом 5 днів після статевого акту.
• препарати міфепристону (гінепристон, міфепристон) — 10 або 50 мг одноразово — протягом 7 днів після с/а.
• Будь-які КОК (комбіновані оральні контрацептиви) – дозу вираховуємо на кількість естрогену (ЕЕ) – два рази по 100 мкг через 12 годин (наприклад, якщо в таблетці 20 мкг ЕЕ, то приймаємо 5 таблеток за раз) – у вас є 3 дні після с/а.
• КОК з левоноргестрелом (Оврал, Алес, Левлент, Левора, Трифазілт, Три-Левлент, Тривора, Оврет та інші) — дозу вираховуємо на кількість естрогену (ЕЕ) – два рази по 100 мкг і левоноргестерлу по 0.5 мг через
12 годин – протягом 3 днів після с/а.
• препарати естрогену (ЕЕ) – 5 мкг х 5 днів напротязі 3 днів після с/а.
• ВМС (будь-яка) – потрібно ввести в порожнину матки протягом 7 днів.

🤷🏼‍♀️ Чи може мати контрацептивну дію будь-який препарат прогестерону? Так, може.
Проте в медицині безпека прогестинів для екстреної контрацепції вивчена лише для левоноргестрелу. Тому безпечна діюча доза для запобігання вагітності у випадку невідкладної контрацепції для інших прогестинів невідома❗️

Запам’ятайте, що у вас є лише 5-7 днів після зґвалтування для використання екстреної контрацепції.

5. Профілактика інфекцій, які передаються статевим шляхом. На жаль, в 2-4% випадків зґвалтування може привести до зараження хламідіозом і гонореєю, в 12% — трихомоніазом, а також вірусними інфекціями. Тому при нагоді важливо використати медичну профілактику і обстеження.

• Гонорея, хламідіоз, сифіліс – насправді можна використовувати будь-які антибіотики широкого спектру дії, але найчастіше рекомендовано цефтриаксон – 500 мг одноразово внутрішньом’язово ПЛЮС 1 г азитроміцину орально АБО 100 мг доксицикліну (орально) 2 рази в день 7 днів. Можна використовувати й інші а/б.

• Гепатит В – якщо жінка вакцинована повністю, тестування може бути проведено з часом. Якщо жінка не вакцинована, рекомендовано ввести іммуноглобуліни HBIG і щеплення одночасно протягом 14 днів після випадку зґвалтування.

• ВІЛ – шанс інфікування становить 1-2 на 1000 випадків зґвалтування. Посткоітальна медична профілактика протягом 28 днів і її бажано розпочати в перші 72 години після статевого контакту. До вживання лікування рекомендовано оцінити рівень ризику інфікування ВІЛ. Якщо ризик низький, можна спершу розпочати обстеження.

• Трихомоніаз – 2 г метронідазолу одноразово АБО 2 г тінідазолу одноразово. Запобігати вживання прийому інших медикаментів протягом 1-2 годин після. І не вживати алкоголь!

6. Психологічна допомога. Жертви зґвалтування можуть страждати від довготривалих розладів психіки, також мати високий ризик скоєння суїциду. Тому
важливо вчасно отримати психологічну допомогу.

Це далеко не всі поради, оскільки тема дуже велика і зґвалтування може відбуватися в різних умовах, включаючи екстремальні. Потрібно не мовчати, не дивлячись на фізичний і психологічний біль. Потрібно не відмовлятися від допомоги, бути обачними і не забувати про власну безпеку🙏🏼

Ru🔻🔻🔻

Тема изнасилования очень трудна для обсуждения, но очень актуальна для обсуждения дальнейших действий. Что нужно сделать?

1. Необходимо позаботиться о своей безопасности. Многие женщины находятся в шоке, не ориентируются в реальности, деморализованы, не могут принимать быстрые критические решения. Поэтому важно жертву изнасилования разместить в безопасном месте, позаботиться о ее безопасности и защите, а также по возможности записывать важные данные – когда, где и кем женщина (подросток, ребенок) были изнасилованы. Лучше всего – покинуть место изнасилования, поскольку оно не может оставаться безопасным. В первые минуты и часы не думайте о своем теле, об ощущениях, а думайте о безопасности.

2. Обратиться за помощью. Вопросами изнасилования в мирное время занимаются полиция, а также ряд организаций, обладающих горячими линиями, куда могут позвонить люди за помощью и поддержкой. Во время военных событий, а также в оккупации, предоставление такой помощи почти невозможно. Поэтому важно заручиться помощью хотя бы кого-то из близких, родных, друзей, знакомых, коллег – любого человека, который может быть рядом и проявить сочувствие и моральную поддержку. Если у вас есть возможность, позвоните людям, которым доверяете, и сообщите о случившемся.

3. Собрать доказательства изнасилования. Выполнить этот пункт очень непросто в условиях войны или стихийных бедствий. Если нет возможности обратиться в полицию, чтобы получить помощь и специальный «rape-комплект», нужно собрать одежду вместе с бельем, салфетки, все, что может являться доказательством изнасилования, в пластиковый пакет, также протереть салфетками или тканью промежность, вход во влагалище, ротовую полость, и также сохранить в пакете. Этот пакет может быть передан в полицию по возможности. Нужно cфотографуфаты места побоев, царапины, пятна, другие признаки насилия. Только после этого можно помыться, принять душ.

4. Экстренная контрацепция. В условиях войны найти препараты для экстренной контрацепции практически невозможно, однако нужно знать, что есть несколько методов предотвращения беременности. В вашем регионе могут быть разные медицинские препараты, однако следует помнить, что почти все методы работают, если использовать их правильно и вовремя. Также не каждый день цикла может быть пригодным для оплодотворения. Береметь легче в первой половине цикла, особенно в период овуляции.Если менструация только завершилась и прошло всего 2-3 дня – вероятностьоплодотворения низкая. Если до менструации осталось 7-10 дней – оплодотворение маловероятно.

Что можно использовать в качестве экстренной контрацепции:
• препараты левоноргестрела (Постинор, Левонел, Экскапел, Эксинор-Ф, другие) – однократная доза в 1.5 мг или 2 дозы по 0.75 мг в 12 часов перерыва – в течение 3-5 дней после полового акта.
• препараты улипристала ацетата (Улисса, Эсмия и другие) – 30 мг однократно – в течение 5 дней после полового акта.
• препараты мифепристона (гинепристон, мифепристон) – 10 или 50 мг однократно – в течение 7 дней после п/а.
• Любые КОК (комбинированные оральные контрацептивы) – дозу высчитываем на количество эстрогена (ЭЭ) – два раза по 100 мкг через 12 часов (например, если в таблетке 20 мкг ЭЭ, то принимаем 5 таблеток за раз) – у вас есть 3 дня после п/а.

• КОК с левоноргестрелом (Оврал, Алес, Левлент, Левора, Трифазилт, Три-Левлент, Тривора, Оврет и другие) — дозу высчитываем на количество эстрогена (ЭЭ) — два раза по 100 мкг и левоноргестерлу по 0.12 часов – в течение 3 дней после п/а.
• препараты эстрогена (ЭЭ) – 5 мкг х 5 дней в течение 3 дней после п/а.
• ВМС (любая) – нужно ввести в полость матки в течение 7 дней.

🤷🏼‍♀️ Может ли иметь контрацептивное действие любой препарат прогестерона? Да, может. Однако в медицине безопасность прогестинов для экстренной контрацепции изучена только для левоноргестрела. Поэтому безопасная действующая доза для предотвращения беременности в случае неотложной контрацепции для других прогестинов неизвестна❗️

Запомните, что у вас есть 5-7 дней после изнасилования для цирования ВИЧ. Если риск низкий, можно сначала приступить к обследованию.

5. Профилактика инфекций, передающихся половым путем. К сожалению, в 2-4% случаев изнасилование может привести к заражению хламидиозом и гонореей, в 12% – трихомониазом, а также вирусными инфекциями. Поэтому при случае важно использовать медицинскую профилактику и обследование.

• Гонорея, хламидиоз, сифилис – на самом деле можно использовать любые антибиотики широкого спектра действия, но чаще всего рекомендовано цефтриаксон – 500 мг однократно внутримышечно. ПЛЮС 1 г азитромицина орально.Также есть схемы приема тетрациклина или эритромицина, других а/б.

• Гепатит В – если женщина вакцинирована полностью, тестирование может быть проведено со временем. Если женщина не вакцинирована, рекомендуется ввести иммуноглобулины HBIG и прививки одновременно в течение 14 дней после случая изнасилования.

* ВИЧ – шанс инфицирования составляет 1-2 на 1000 случаев изнасилования. Посткоитальная медицинская профилактика в течение 28 дней и желательно начать в первые 72 часа после полового контакта. До лечения рекомендуется оценить уровень риска инфицирования ВИЧ. Если риск низкий, можно сначала приступить к обследованию.

• Трихомониаз – 2 г метронидазола однократно ИЛИ 2 г тенидазола однократно. Предотвращать употребление других медикаментов в течение 1-2 часов после. И не употреблять алкоголь!

6. Психологическая помощь. Жертвы изнасилования могут страдать от длительных расстройств психики, а также иметь высокий риск совершения суицида. Поэтому важно своевременно получить психологическую помощь.

Это далеко не все советы, поскольку тема очень обширная и изнасилование может происходить в разных условиях, включая экстремальные. Нужно не молчать, не смотря на физическую и психологическую боль. Нужно не отказываться от помощи, быть осмотрительными и не забывать о собственной безопасности 🙏🏼

ВЕРНУТЬСЯ в Блог Др. Елены Березовской