Якби я проживала десь 100 років тому, моя стаття про раннє материнство визвала б сміх і осуд. Адже ще на початку минулого століття середній вік дівчат, яких видавали заміж заради створення сім’ї, а значить, народження дітей, був 14-16 років. Взагалі, напротязі тисячоліть дівчата ставали жінками в 12-14 років. То ж прихильники історії можуть заперечити, що тема вагітності в підлітковому віці не вартує обговорення. Проте потрібно також згадати, що в минулому була дуже висока материнська смертність за рахунок ускладнень вагітності та пологів, а середня тривалість життя жінок була 30-35 років.

Сьогодні вік жінок, які вступають в шлюб і вперше народжують дітей значно виріс і становить у багатьох країнах 30 років. Тим не менш, найвищий рівень незапланованих вагітностей саме серед дівчат-підлітків (12-19 років), а тому і рівень абортів серед них найвищий. В більшості випадків незапланована вагітність зустрічається серед підлітків, які проживають в поганих соціально-економічних умовах, бо вони:

— не мають грошей на придбання надійних методів контрацепції,
— мають низький рівень освіти
— мають більший шанс бути зґвалтованими
— частіше насильно спонукувані до статевих відносин.

Ми не знаємо правдивих показників рівня підліткової вагітності, тому що в багатьох країнах світу проблема з незапланованою вагітністю вирішується без повідомлення інших людей, досить часто методом кримінального (нелегального) аборту. В США на 1000 пологів 27 дітей народжується у матерів віком 15-19 років. Проте в багатьох країнах Європи та США за останні 25 років вдалося значно знизити рівень раннього материнства, хоча до 17% підлітків мають повторні незаплановані вагітності. Найкраща ситуація в країнах Європи, що пов’язують з ефективним статевим вихованням, запровадженим в більшості шкіл.

Чим характеризується прояв вагітності у підлітків?

— більшість дівчат виявляє себе вагітними тоді, коли перервати вагітність за бажанням пізно
— затримки менструацій – досить часте явище у підлітків, тому може не сприйматися за вагітність
— із-за неправильного харчування багато дівчат відчуває нудоту та страждає блювотою і поза вагітністю
— загальна слабість, головокружіння, зміна настрою зустрічаються у підлітків в повсякденному житті часто.

Коли дівчина повинна звернутися до лікаря?

— коли на фоні регулярних менструальних циклів і наявності статевого життя (навіть нерегулярного) виникає затримка менструації більше 7 днів,
— коли тести на вагітність позитивні
— коли є сумнів щодо наявності вагітності при невживанні надійних методів контрацепції.

Вагітність в ранньому віці супроводжується багатьма негативними факторами:

— не повністю дозрілий організм повинен нести велике фізичне навантаження
— моральне навантаження за рахунок нових обов’язків та відповідальності перед майбутньою дитиною
— підліткова вагітність супроводжується більшими ускладненнями
— відсутня підтримка, як моральна, так и фінансова, зі сторони батьків, друзів, партнера в багатьох випадках
— багато дівчат вимушені залишити навчання
— вагітні підлітки стикаються з насильством, як словесним (вербальним), так і фізичним, зі сторони найближчих людей частіше, ніж інші жінки.

Найчастіше серед ускладнень вагітності трапляються наступні:

— підвищений кров’яний тиск, прееклампсія
— передчасні пологи
— внутрішньоутробна затримка росту плода
— низька вага новонароджених.

Також, багато підлітків вагітніє за рахунок випадкових зав’язків від невідомих партнерів, тому мають вищий рівень інфекцій, які передаються статевим шляхом, що є небезпечним для майбутньої дитини. Підлітки частіше зловживають алкоголем, курять, приймають наркотики.

Так як у матерів-підлітків не має достатньої фінансової та матеріальної допомоги, як і психологічної, дуже велика кількість таких жінок потерпає від депресії, у них вищий рівень самогубства.

Вирішення питання підліткової вагітності – це, в першу чергу, підвищення рівня статевої освіти та статевого виховання на суспільному рівні, а не лише на рівні сімей. Введення в школах анонімних кабінетів допомоги в питаннях статевих відносин, де підлітки можуть обговорювати питання запобігання вагітності, а також отримувати безкоштовно презервативи та середники екстреної контрацепції – це ще один напрямок покращення ситуації з підлітковою вагітністю. Створення соціальних програм, а також організацій по підтримці малолітніх матерів та наданні їм різних виді допомоги допоможе уникнути негативні наслідки раннього материнства, пов’язані з незавершеною освітою, ізоляцією із-за сорому та відчаю, відсутністю засобів для існування і забезпечення дитини всім необхідним.

Підліткова вагітність — це правдивий індикатор морального здоров’я суспільства. Чим більше одиноких малолітніх мам, тим вища безвідповідальність членів суспільства і байдужість до майбутнього покоління.