1. Під час першого візиту до лікаря важливо визначити імовірну дату пологів (ІДП). Проте імовірна дата пологів не є обов’язковим днем пологів. Лише 8 % вагітних жінок народжують у день ІДП.

2. Вчасні пологи – це пологи на 37-42-му тижні вагітності. У більшості випадків (майже в 70 %) діагноз переношеної вагітності помилковий.

3. Плацента має унікальну здатність виконувати свою функцію навіть при виникненні відхилень із боку матерії або плода, а також при частковому ушкодженні або відшаруванні. Формування і дозрівання плаценти завершується до 20 тижня вагітності, і тоді її товщина становить 1,5-5 см. Плацента за вагою становить 1/6-1/7 від ваги плода і на час пологів має вагу 500-600 грамів.

4. Протягом 9 місяців вагітності старіє не лише плацента, але й плід, і жінка, і лікар, що веде вагітність. Нормою вважають 1-ий і 2-ий ступінь зрілості після 27 тижнів вагітності і 3-ій ступінь зрілості – після 32 тижнів вагітності. При нормальному розвитку плода ступінь зрілості плаценти не важлива.

5. На кінець другого – початок третього триместрів у 50 % жінок у плаценті можна помітити відкладення кальцію, а на момент пологів у понад 75 % випадків плацента має кальцієві включення. При нормальному розвитку плода і його рості діагноз фето-плацентарної недостатності не актуальний.

6. Зміни у плаценті не означають поганої функції цього органа, і навпаки – відсутність змін не завжди гарантує хорошу роботу плаценти. Вимірювання рівня плацентарного лактогену практичного значення не має.

7. Лікарських препаратів, що покращують кровотік у плаценті і пуповині, не існує. Гостра плацентарна недостатність виникає при відшаруванні плаценти, особливо пошкодженні великих розмірів. Що далі від краю плаценти прикріплена пуповина, то більше таке прикріплення супроводжується високим ризиком пошкодження судин і серйозними ускладненнями вагітності.

8. З 22 тижня навколоплідні води практично повністю виробляють нирки і в невеликій кількості легені плода. З 22 по 39 тиждень вагітності в більшості випадків кількість амніотичної рідини у вагітної жінки майже не змінюється.

9. Зазвичай у 34-36 тижнів спостерігається пік навколоплідних вод – до 1 л. Перед пологами (38-40 тижнів) швидкість зменшення об’єму навколоплідних вод може сягати 150 мл на тиждень.

10. Кількість навколоплідних вод «на око» під час проведення УЗД не визначають. Потрібно провести вимірювання індексу амніотичної рідини (ІАР). У нормі ІАР становить не менше 4-5 см і не більш як 24-25 см після 20 тижнів вагітності. Немає жодного медикаментозного препарату, а тим паче фуфломіцину, що «зупинить» це підтікання або збільшить кількість навколоплідних вод.

11. Скорочення матки протягом усієї вагітності не призводять до виникнення передчасних пологів. Хибні перейми не призводять до укорочення і відкриття шийки матки.

12. Готування до пологів, крім психологічного, не існує. Шийка матки не потребує готування до пологів, якщо вони не заплановані і їх не викликатимуть штучно. Маніпуляції на шийці матки, зокрема введення в канал шийки матки пальців, є механічним фактором індукції (викликання) пологів.

13. Пологи – це фізіологічний процес: природа потурбувалася про те, щоб жінка могла благополучно народити потомство, щоб пологи в неї були нормальними. Тож здорова вагітність, якщо вона не переношена, не потребує індукції пологів.

14. Природні пологи – це пологи, що виникли спонтанно без втручання лікарів та акушерок. Якщо пологи викликають штучно або потрібна їхня стимуляція, вони переходять у розряд патологічних.

15. Про прогрес пологів судять за розкриттям шийки матки і за рухом передлежачої частини плода пологовими шляхами. Біль,який може відчувати жінка під час пологів, не є показником ефективності переймів. Ефективність переймів виражає швидкість відкривання шийки матки і рух плода пологовими шляхами.

16. Пологові шляхи завжди формуються у пологах, тож жоден із методів вимірювання і передбачення розмірів плода і пологових шляхів не є достовірним.

17. У 95 % пологів дитина народжується голівкою, і тоді кажуть про голівкове передлежання.

18. Роди мають три періоди.

19. «Найефективнішої» техніки переймів не існує, як і поняття «правильно тужитися».

20. Усунення зайвого стресу перед пологами і під час пологів є важливим фактором благополучного їхнього завершення і народження здорової дитини.

21. Фізіологічно передчасні пологи нічим не відрізняються від нормальних пологів, за винятком того, що вони виникають на занадто ранньому терміні вагітності.

22. Пуповина, або пупковий канатик, у нормі складається із трьох судин: однієї вени, якою в плід надходить кров, насичена киснем і поживними речовинами, і двох артерій, якими венозна кров повертається від плода до плаценти.

23. Об’єм кровотоку в пуповині збільшується з терміном вагітності – з 35 мл/хв. на 20 тижні до 240 мл/хв. на 40 тижні. Будь-яке відхилення в будові пуповини, виявлене на УЗД, потребує докладного огляду будови всіх органів плода, оскільки воно може асоціюватися з іншими вадами розвитку плода.

24. Обвивання пуповиною трапляється у 15-20 % усіх вагітностей.

25. Запалення плідних оболонок трапляється у 2-4 % вагітних жінок у кінці доношеної вагітності в 40-70 % випадків передчасних пологів.

26. Приблизно в 3 % усіх вагітностей спостерігається ускладнення, яке називають передчасним розривом плідних оболонок.

27. Зрілість дитини визначає ступінь її виживаності: що більший термін вагітності, то більший шанс у дитини вижити поза материнським організмом.

28. У 28 тижнів плід досить сформований, тож 90 % немовлят не такому терміні виживають. Після 34 тижнів виживаність немовлят становить не менше 98 %.

Ця стаття доступна також російською мовою за цим посиланням.