1. У жінки з регулярним менструальним циклом протягом життя утворюється близько 400 зрілих ооцитів (за деякими даними – 300-500).

2. Синхронізований процес дозрівання статевих клітин у режимі місячного циклу залежить насамперед від розвитку самого фолікула і вироблення ним естрадіолу (жіночий статевий гормон).

  1. У жінок ріст і розвиток фолікула тривають довше (від 90 до 180 днів і більше), а передовуляторний період більший порівняно з іншими представниками тваринного світу.
  2. Понад 99 % усіх фолікулів, які дівчинка отримує при народженні, гинуть у процесі атрезії – зворотного розвитку, або запустіння.
  3. УЗД не дозволяє визначити, чи є фолікул таким, що росте, чи таким, що атрезує, – на УЗД яєчників усі вони мають однаковий вигляд.
  4. Основний гормон, що виробляється у процесі дозрівання фолікула, – це прогестерон. Під впливом гонадотропінів він може перетворюватися на чоловічі та жіночі статеві гормони.
  5. Рівень прогестерону в фолікулі в сотні разів вищий за рівень гормону в крові вагітної жінки у другому та третьому триместрах.
  6. Рівень прогестерону в фолікулярній рідині у 6100 разів більший за рівень естрадіолу та в 16900 разів більший за рівень тестостерону. Причому ці пропорції рівня гормонів не залежать від зрілості фолікула до овуляції, бо маленькі фолікули виробляють стільки ж прогестерону, скільки й великі.
  7. Овуляція – розірвання дозрілого фолікула – найчастіше відбувається за 17 годин після стрибка лютеотропного гормону і триває близько 7 хвилин.
  8. Жінка може мати навіть 2-3 овуляції в циклі, але це трапляється дуже рідко.
  9. Зазвичай овуляція спостерігається в одному яєчнику, але може відбутися в двох яєчниках одночасно або з різницею в кілька днів (не більш як 7 діб).
  10. В одному яєчнику може спостерігатися овуляція не лише одного, але й кількох фолікулів одночасно або протягом 7 днів.
  11. Передбачити, що ріст фолікула й овуляція завершаться виходом дозрілої та генетично повноцінної яйцеклітини, неможливо, як не можна визначити якість яйцеклітин у фолікулах, а також на момент їхньої овуляції.
  12. Нормальна здорова яйцеклітина, незалежно від віку жінки, живе 12-24 години, при цьому вважають, що фертильні якості (здатність до запліднення) вона має не більш як 12 годин. У лабораторних умовах яйцеклітина може «жити» до 36 годин.
  13. Таких понять, як рання чи пізня овуляція, не існує. У коротких циклах вона відбувається раніше 14 дня, а в довгих – пізніше 14 дня. Якість яйцеклітин при цьому не міняється.
  14. Дозрівання яйцеклітини може перерватися в процесі переродження домінантного фолікула в жовте тіло без овуляції. Таке явище називають передчасною лютеїнізацією фолікула.
  15. Прогестеронову дію визначає кількість прогестерону, зокрема його синтетичні аналоги (прогестини), що здатна придушувати овуляцію. Контрацептивний ефект усіх наявних гормональних контрацептивів заснований саме на цій дії.
  16. Жовте тіло – утворення так званої тимчасової залози внутрішньої секреції – потрібно розглядати як закономірний етап розвитку фолікула. Але перед тим, як виникне жовте тіло, що дістало свою назву завдяки кольору його вмісту, фолікул, що луснув, протягом 1-2 хвилин після овуляції заповнюється кров’ю і формується геморагічне тіло.
  17. За 12-14 хвилин після розірвання розмір фолікула починає збільшуватися і досягає приблизно 20 % максимального розміру фолікула до овуляції.
  18. Жовте (лютеїнове) тіло виробляє найбільшу кількість прогестерону в невагітної жінки, тому цей вид прогестерону нерідко називають лютеїновим прогестероном.
  19. Максимальне вироблення прогестерону жовтим тілом спостерігається на 6-7 день після овуляції – так організм готується до виношування потомства, готуючи ендометрій матки до імплантації плодового яйця. Якщо вагітність не настала, жовте тіло після 21 дня циклу починає регресувати, вироблення прогестерону знижується, починається менструація, а на місці фолікула, що луснув, виникає рубець – біле тіло.
  20. Перші 5-6 тижнів вагітності жовте тіло зостається ексклюзивним виробником естрогенів для ембріона, що розвивається. Але після 6-7 тижнів воно вже не грає жодної ролі для прогресу вагітності – його функцію бере на себе плацента
  21. .

 

Ця стаття доступна також російською мовою за цим посиланням.