Мігрені, які зустрічаються у жінок репродуктивного віку та пов’язані та менструальними циклами.
Згідно з Міжнародною класифікацією головного болю, діагностичні критерії визначають чисту менструальну мігрень (ПММ) з аурою або без неї, що виникає виключно в перименструальний період (від -2 до +3 днів), та менструально-асоційовану мігрень (МММ), з аурою або без неї що виникає як у перименструальний період, так і в інший час менструального циклу.
Обидва види мігрені пов’язані з падінням рівнів гормонів – естрогенів та прогестерону. Без зниження рівнів цих гормонів менструація неможлива.
Хоча головним «винуватцем» менструальної мігрені вважають естроген, оскільки мозок має велику кількість естрогенових рецепторів, залучених до появи болю, роль прогестерону теж не виключається.
У 18-25% жінок із мігренями існує строга залежність від менструального циклу.
Найчастіше зустрічається менструальна мігрень без аури, але в кожної четвертої жінки може бути мігрень з аурою та іншими неврологічними симптомами протягом 20-30 хвилин.
Немає даних про те, що гормональна терапія має перевагу перед негормональною терапією у жінок з менструальною мігренню.
Застосування КОК для лікування менструальної мігрені активно проводилося на піку появи гормональної контрацепції та впровадження їх у маси у 1960-1970-х роках. Але в ті часи використовувалися високодозовані препарати (з високою дозою естрогенів), що призводило до серйозних ускладнень.
Використання сучасних КОК з низькою дозою естрогенів та замісної гормональної терапії для лікування мігрені вивчалося мало, але є чимало прихильників такої терапії. Питання, хто має призначати: гінеколог чи невролог? Однозначно, повинні враховуватися наявність протипоказань та небажання жінки мати дітей
RU
Мигрени, которые встречаются у женщин репродуктивного возраста и связанные и менструальными циклами. Согласно Международной классификации головных болей, диагностические критерии определяют чистую менструальную мигрень (ПММ) с аурой или без нее, возникающую исключительно в перименструальный период (от -2 до +3 дней), и менструально-ассоциированную мигрень (МММ), с аурой или без нее, возникающей как в перименструальный период, так и в другое время менструального цикла. Оба вида мигрени связаны с падением уровней гормонов – эстрогенов и прогестерона. Без понижения уровней этих гормонов менструация невозможна.
Хотя главным «виновником» менструальной мигрени считают эстроген, так как мозг имеет большое количество эстрогеновых рецепторов, вовлеченных в появление боли, роль прогестерона тоже не исключается.
У 18-25% женщин с мигренями существует строгая зависимость от менструального цикла.
Чаще всего встречается менструальная мигрень без ауры, но у каждой четвертой женщины может быть мигрень с аурой и другими неврологическими симптомами в течение обычно 20-30 минут.
Не существует данных о том, что гормональная терапия имеет преимущество перед негормональной терапией у женщин с менструальной мигренью.
Применение КОК для лечения менструальной мигрени активно проводилось на пике появления гормональной контрацепции и внедрения их в массы в 1960-1970х годах. Но в те времена использовались высокодозированные препараты (с высокой дозой эстрогенов), что приводило к возникновению серьезных осложнений.
Использование современных КОК с низкой дозой эстрогенов и заместительной гормональной терапии для лечения мигрени изучалось мало, но есть немало сторонников такой терапии. Вопрос в том, кто должен назначать: гинеколог или невролог? Однозначно, должны учитываться наличие противопоказаний и нежелание женщины иметь детей.
Комментарии