Для початку уявіть себе в кіно. На екрані блимають епізоди з життя різних жінок:

«Молоденька студентка, що складає екзаменаційну сесію, дуже переймається, що не може зустрітися зі своїм хлопцем, з яким вона посварилася напередодні. А ще вона по десять разів на день підходить до дзеркала і зі слізьми на очах оцінює своє худу фігуру: їй здається, що вона все одно гладка».

«Жінка бальзаківського віку змінила роботу, проте їй попався злий начальник. Вона приходить додому вся «накручена», і через це у неї постійно скандали з чоловіком. Пахне розлученням».

«Ще одна жінка, якій ледь за тридцять, дізналася, що її мама захворіла, і примчала в лікарню. Цілий тиждень стан матері не покращувався. Жінка у розпачі, практично не відпочиває, нормально не їсть і не спить».

«Нарешті припинено приймання контрацептивів і 25-річна струнка красуня почала планувати вагітність. Місяць минув даремно. Другий теж – немає вагітності. Ось уже і третій завершується. Начитавшись в інтернеті на різних форумах про жіночі драми і трагедії при плануванні вагітності, жінка практично в паніці».

«Досі красива, підтягнута, успішна жінка вже не перший рік не шкодує грошей на різні омолоджувальні процедури. Аж раптом по телевізору якийсь там майже відомий лікар заявляє, що для продовження молодості і сексуальності потрібно омолоджувати і яєчники, а не лише тіло. Жінка в страху перед майбутнім клімаксом і старістю перестала нормально спати, боїться приливів та інших неприємностей старіння».

Таких сценаріїв у реальному житті – сотні тисяч, мільйони. Але до чого тут якісь сценарії та гінекологія? До того, що практично всі ці жінки можуть зіткнутися з порушенням менструального циклу через події, що відбуваються в їхньому житті, та опинитися в кабінеті лікаря. І що далі?

А далі все залежить від рівня знань лікаря. Але саме на це сподіватися найчастіше не доводиться. Це значить, що більшості таких жінок поставлять діагноз «порушення менструального циклу» або його популярні замінники – «порушення гормонального фону», «дисфункція яєчників». А чим звикли «вирівнювати» цикли? Гормональними контрацептивами.

Отже, підвищимо рівень знань на тему менструального циклу. Ви готові?

Для початку запам’ятайте, що всі перераховані вище «діагнози» такими не є. Порушення менструального циклу буває різним і з різних причин, і це лише ознака або симптом, а не діагноз. Як головний біль може бути з різних причин, так і порушення менструального циклу.

Регулярними ми вважаємо цикли тривалістю 21-35 днів із коливаннями в 7 днів в обидва боки. Це нормально, коли наступна менструація починається дещо раніше чи пізніше. Це нормально, коли взагалі один цикл «випадає». Це нормально, коли в жінки цикл 40-45 днів, але при цьому більшість циклів супроводжується дозріванням статевих клітин – овуляцією. Це нормально, що іноді овуляція відсутня.

У медицині існує понад 300 захворювань, які можуть супроводжуватися порушенням менструального циклу. Причому далеко не завжди це «жіночі хвороби». Наприклад, банальна застуда, особливо з підвищеною температурою тіла, може порушити цикл. Цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, ревматоїдний артрит, депресія і багато інших захворювань можуть супроводжуватися порушенням циклу.

Обстеження, навіть не щодо гінекології, може спровокувати порушення циклу. Ступінь упливу залежатиме від того, чи використано для діагностики апарати і речовини, що можуть впливати на дозрівання статевих клітин.

Важливо також розуміти, що вживання багатьох медикаментів теж порушує менструальний цикл. Насамперед, це препарати, що діють на нервову систему і мозок (антидепресанти, нейролептики, транквілізатори та ін.), а також близькі за будовою зі статевими гормонами (стероїдні препарати, анаболіки тощо). Хірургічне лікування, зокрема лікування шийки матки різними хірургічними методами, оперативні маніпуляції на яєчниках і матці, а також у малому тазі, опромінення, хіміотерапія і багато чого ще впливає на цикл.

Тому підводжу вас до першого висновку: залежно від того, на що ви страждаєте (навіть поза гінекологічною сферою) і чим лікуєтеся, може змінюватися і регулярність менструального циклу. Про інші важливі фактори я згадаю пізніше.

Ви знаєте, від чого залежить регулярність менструального циклу? А ваш лікар знає? Ви впевнені, що він знає? Тоді навіщо він вам постійно для «вирівнювання циклу» призначає гормональні контрацептиви, зокрема прогестерон (це теж контрацептив)? Вам сказали, щоб мати менструацію. Лікар вважає, що найголовніше – мати регулярні менструації і що в нормі цикл має бути рівно 28 днів. І призначенням гормонів у вас постійно викликають кровотечі скасування за принципом: стільки-то днів приймаємо гормони, а потім перестаєте приймати – й маєте «менструацію». І все, проблему розв’язано! У вас буцімто регулярний менструальний цикл. Але чи розв’язано проблему насправді?

Тих лікарів, що «вирівнюють цикли» гормональними контрацептивами, марно намагаючись отримати менструацію, причому на це ви витрачаєте місяці і роки свого життя, треба уникати. Бо не менструація первинна. Менструація – це природна кровотеча, пов’язана з відшаруванням старої, практично мертвої тканини, що вистилає порожнину матки, – ендометрію. Я жартуючи називаю менструацію «кривавими сльозами матки за вагітністю, що не відбулася». Місячні завжди починаються на найнижчих рівнях прогестерону і статевих гормонів, інакше місячних не буде. Фактично це природна кровотеча скасування.

Проте ви маєте запам’ятати ще один важливий постулат: не менструація визначає регулярність циклу, а дозрівання яйцеклітин – овуляція. Немає овуляції – немає регулярності циклу (в абсолютній більшості випадків). Тому ті жінки, що хочуть домогтися регулярності природних (натуральних) циклів, мають домогтися регулярної овуляції. Отже, запам’ятаймо: овуляція первинна, менструація – вторинна (це не філософський закон про матерію і свідомість, це закон жіночої природи).

І тут є ще один зовсім не секрет, а постулат, про який не знає навіть багато лікарів. Як довго дозріває яйцеклітина? Ви практично скрізь у різних популярних і старих джерелах (що позиціонують себе як нові) знайдете твердження, що яйцеклітина дозріває два тижні і ви буцімто маєте отримати овуляцію на 14-й день циклу. Якщо ваш лікар не знаходить майже дозрілого великого фолікула з яйцеклітиною в одному з ваших яєчників, то це йому дуже не подобається, і він скаже вам, що ваші справи кепські, а значить… Ну так – треба вирівнювати цикл.

А тепер я поступово підведу вас іще до однієї правди. Статеві клітини жінка отримує в перші дні і тижні після зачаття – це все, в кількості, що різко зменшується в певні періоди плода-дівчинки-жінки, становить так званий яєчниковий резерв, який потім, у жінок уже в досить зрілому віці, так ретельно оцінюють лікарі. Що одержали – те і маєте. Що втрачено – того не повернути. Періоди повільних втрат, періоди швидких втрат, штучно створені втрати (деякі ліки, операції на яєчниках і органах малого таза, опромінення) – і жодного періоду відновлення. Жодних плюсів протягом життя – самі мінуси.

Розміри фолікулів, у яких є яйцеклітини, різні – від дуже малих, що не видимі навіть за допомогою УЗД, до таких, що ростуть і які можна побачити, діаметр яких можна визначити. Фолікули категоризовані за своїми розмірами і навіть мають різні назви.

Від моменту закладення в ембріона-дівчинки до завершення статевого дозрівання дівчини первинні статеві клітини проходять низку етапів ділення. Загалом на дозрівання фолікула (від найменшого до того, з якого вийде домінантний і відбудеться овуляція) потрібно близько 6 місяців, а іноді й більше. Півроку!

Як лікарі й науковці ми знаємо лише те, що останні тижні дозрівання фолікулів минають під впливом гормонів гіпофізу. Решта періоду їхнього життя оповита таємницею. Але якщо протягом шести місяців у житті жінки сталися події, що здатні вплинути на ріст фолікулів негативно, то порушення менструального циклу може виникнути не одразу, а протягом усього цього періоду і навіть пізніше. Як багато лікарів запитувало вас про те, що сталося у вашому житті за останні півроку: втратили вагу, роботу, кохану людину, хворіли на щось, сиділи на дієтах, інтенсивно займалися спортом, приймали якісь ліки.

До речі, серед ссавців у людини дозрілі фолікули не лише найбільші, але й також найбільш «вікові» – вони ростуть довше, ніж у решти тварин.

Отже, регулярність менструального циклу визначається регулярністю росту фолікулів у яєчниках.

Фактори, що впливають на регулярність циклу

Будь-яке порушення менструального циклу можна розглядати як нормальну фізіологічну реакцію жіночого організму на якийсь несприятливий фактор чи як патологічну реакцію, тобто як захворювання, пов’язане з поломкою на рівні самих яєчників і тих органів, що визначають їхню функцію (гіпофіз, гіпоталамус). Між яєчниками і гіпоталамо-гіпофізарною системою посередників немає. Є фактори, що можуть порушувати цей зв’язок на будь-якому рівні його існування. Завдання лікаря – відрізнити фізіологічну реакцію від патологічного стану, бо перше часто не потребує жодного лікування, крім заспокоєння нервів жінки, щоб вона не переймалася, друге ж потребує визначення причини, ставлення діагнозу і вибору правильного лікування.

Матка – це орган-мішень. Це означає, що ендометрій матки реагує на рівень гормонів, але навіть не так на рівень, як на їхню пропорцію (співвідношення). Найчуттєвіша комбінація – естрогени і прогестерон. Проте навіть якщо яєчники не функціонують, штучне введення гормонів у певній кількості, послідовності і регулярності зовні проявлятиметься регулярними циклами. Матка не виробляє речовин, що могли б уплинути на регулярність циклу. Ендометрій, що росте, а потім відшаровується, – лише показник реакції цієї тканини на гормони, і більше нічого. За серйозного пошкодження ендометрію менструація може бути відсутньою або бути незначною, нерегулярною, бо немає тканини, що реагувала б на гормони яєчників правильно.

Усі фактори, що впливають на регулярність менструального циклу, можна розділити на внутрішні і зовнішні. Внутрішні фактори визначаються зв’язком між усіма органами, включаючи мозок, і яєчниками.

До внутрішніх факторів можна зарахувати і вік. Ми часто кажемо про хронологічний і біологічний вік. Хронологічний вік відповідає вікові з дня народження. Біологічний вік визначають генетично, і залежить він від швидкості старіння клітин, тканин, органів, усієї людини. Жоден вік неможливо зупинити. Біологічний вік можна пришвидшити нездоровим способом життя, зловживанням медикаментами та іншими факторами, що призводять до старіння і загибелі клітин. Віра в омолодження – це певна релігія, що в окремих людей сягає рівня фанатизму, на яку витрачають купу грошей і часу. Біологічний фактор у жінок також визначається величиною яєчникового резерву. Клімакс, якого чомусь боїться багато жінок і який характеризується затиханням основної функції яєчників, не є показником старості жінки. Його можна викликати або ж відтягати штучно, але це не призведе до збереження молодості, регулярності менструальних циклів, не підвищить рівня зачаття, не зменшить кількості зморшок на обличчі, не покращить пружності обвислих грудей, не врятує від в’ялості шкіри.

Стан решти органів і систем органів теж упливає на менструальні цикли.

Ступінь реакції організму і процес його адаптації до того, що відбувається в житті жінки, фактично вміння чи невміння реагувати на стресові ситуації, супроводжується виділенням низки речовин, які ми умовно називаємо гормонами стресу. Центр адаптації міститься в гіпоталамусі. Стрес – це причина номер один порушення менструального циклу, фактично вбивця овуляції. Тож найчастіше в діагнозі звучатимуть слова «стресова», «психогенна», «гіпоталамічна» ановуляція (відсутність овуляції) та аменорея (відсутність місячних).

Організм людини є напівзамкненою системою, тож не може існувати без обміну речовин та енергії як усередині, так і з довкіллям. Без надходження поживних речовин у необхідній кількості життя людини неможливе. Кожен організм індивідуальний, тож кількість необхідних поживних речовин різна, проте діапазон не такий широкий. Є мінімальний рівень, що потрібний для роботи тих органів і систем органів, що відповідають за виживання і функціонування людини (мозок, серце, печінка, нирки). Проте для відтворення потомства цього мінімального рівня недосить.

Жіночий організм відіграє первинну роль у процесі розмноження, бо на нього покладена функція виношування дітей і їхнього народження. Це означає, що програма розмноження, закладена в певних частинах мозку, може бути ввімкнена і вимкнена залежно від стану жіночого організму, рівня обміну речовин та енергії в ньому, рівнів низки речовин, що впливають на роботу мозку, яєчників і дозрівання яйцеклітин. Не жіноче мислення визначає готовність жінки до зачаття і вагітності, а її власний організм із багатьма процесами, що відбуваються в ньому в автоматичному режимі. Жінка може створювати психологічний бар’єр до зачаття через штучне створення стресового стану, проте вона ніколи не зможе пришвидшити процес відтворення потомства, якщо її організм до цього не готовий.

Оскільки програма розмноження в жінок завжди виражена через функцію репродуктивної системи, насамперед через функцію яєчників, то при нестачі поживних речовин ця функція буде порушена. Саме через це нерегулярність менструального циклу дуже часто спостерігається у панянок і дам із нестачею ваги.

Також помітну роль у регулярності циклу відіграє жирова тканина, бо вона бере участь у засвоєнні, обміні та зберіганні статевих гормонів. Нестача або надлишок жирової тканини (це можна визначити за вагою жінки, а також за пропорцією ваги і зросту) дуже часто супроводжується порушенням менструального циклу.

Фізичні навантаження, пов’язані з утратою ваги або великої кількості енергії, створюють в організмі жінки так званий енергетичний стрес, або енергетичний дефіцит, через несвоєчасне відшкодування втраченої енергії. Такий стан може негативно позначитися на регулярності циклу через порушення овуляції.

Зовнішніх факторів, що можуть спричинити порушення менструального циклу, надзвичайно багато. Вони діють на яєчники безпосередньо (наприклад, радіоактивне опромінення, хірургічне втручання), решта – опосередковано, через уплив на інші органи.

Дуже часто вплив зовнішніх факторів на менструальний цикл спотворюють, коли на одні з них заплющують очі, а роль інших дуже перебільшують. Наприклад, мало хто з жінок і лікарів звертає увагу на такі фактори, як річний, сезонний і добовий цикли, подорожі, зміна обстановки, харчування, режиму роботи, умов життя. Часто не враховують якості стосунків жінки з людьми, що впливають на її психоемоційний фон негативно. Водночас модно завантажувати організм різними вітамінами, мінералами, добавками, енергетичними і білковими напоями, з обов’язковим залякуванням, що без цього всього жіночий організм нормально функціонувати не зможе. Давно вже застаріло лікування нерегулярних менструальних циклів вітамінами Е, С різними «імуностимуляторами» (читайте «фуфломіцинами»), електрофорезом-із-будь-чим, варварським гінекологічним масажем (краще вже якісний статевий акт, аніж таке знущання з матки і придатків), грязями по всьому тілу, п’явками, зокрема в піхву. Перелік усього, що примудряються призначити лікарі на пострадянському просторі, щоб отримати регулярний менструальний цикл, можна сміливо заносити в розділ абсурдів Книги рекордів Гіннесса.

Про менструальний цикл можна писати і казати багато, бо це суть жінки – основа основ усього її жіночого. Але прочитавши цю статтю, жінка має зрозуміти головне: менструальний цикл визначається дозріванням статевих клітин, і саме на цьому базується його регулярність. Також дуже важливо усвідомити, що всі жінки різні, тож причини порушення циклу потрібно шукати в кожної конкретної жінки з урахуванням її індивідуальності, а не за трафаретом у діагностиці та лікуванні. Що допомагає правильно з’ясувати причину? Доскіпливий аналіз історії того, що сталося, деяких моментів минулого, об’єктивна оцінка стану тіла жінки.

Якщо жінка не хоче потрапити в замкнене коло безкінечного «вирівнювання циклу» грою на гормонах (то це приймайте, то інше поприймайте), вона мусить мати бодай елементарні знання про менструальний цикл і найголовніше – навчитися розуміти своє тіло, «читати» збій у його роботі і зв’язок цього збою зі способом її життя і реакцією на себе, інших людей та довкілля загалом і події в ньому.

Ця стаття доступна також російською мовою за цим посиланням.