Тема гормональньх протизаплідних засобів як завжди гостра. Виділимо одне з найважливіших питань: зв’язок онкології та ОК

 Якщо розглянути склад протизаплідних гормональних контрацептивів, то в них входить прогестинові компоненти, синтетичний прогестерол, а також естрогени. Вони входять до групи канцерогенів, як і будь-які стероїдні препарати. І тому зв’язок з онкозахворюваннями є. В першу чергу, мова йде про рак молочної залози. Навіть на сайтах виробників синтетичного прогестерола такий зв’язок підтверджений.  

Комбінація естрогену і прогестеролу асоціюються і з високим ризиком раку шийки матки, особливо, якщо такий препарат приймається довше 5 років. 

А з приводу профілактик захворювань за допомогою гормональних контрацептивів? 

Є захисний ефект для ендометрія і підтверджено зниження ризику епітеліального виду раку яєчників. Правда, якщо говорити про інші види раку яєчника, то тут немає позитивного впливу, а в деяких випадках, знову ж таки можна говорити, і про підвищення ризику, але оскільки ці види зустрічаються набагато рідше. ніж епітеліальні злоякісні новоутворення, то фахівці схильні не акцентувати на цьому увагу.  

Спірне питання з приводу асоціації ОК і раку мозку: за одними даними зв’язок є, по іншим — заперечується. По відношенню до інших видів, дослідження тривають. Однак, в будь-якому випадку, якщо такі підозри є, це означає, що ми повинні ставитися до таких препаратів більш серйозно, ніж до звичайних цукерок. 

Чи є альтернатива гормональним засобам крім презервативів?

Альтернатива презервативу, зрозуміло, є. Перш за все, це внутрішньоматкова спіраль. Хоч вона і може викликати більш довгі і часті менструації, однак вона не має практично ніяких побічних ефектів. Адже у контрацептивів є й інший більш небезпечний ефект — тромбози глибоких вен. На жаль, тут трапляються летальні випадки. Ситуація ускладнюється тим, що ризик тромбозу зберігається протягом кількох місяців після того, як жінка припинила прийом протизаплідних. І такі випадки не входять у статистику.

Що буде, якщо забула випити таблетку?

Упаковка часто розбита на три тижні і якщо забути випити таблетку в перший тиждень, то рекомендується прийняти відразу дві таблетки і використовувати додаткові засоби контрацепції. Якщо в кінці прийому, то там негативного ефекту не повинно спостерігатись і рекомендується приймати пігулки в звичайному режимі. 

Ми оцінюємо ризики, з огляду на ризики проривної овуляції — дозрівання яйцеклітини і можливості настання вагітності. 

Чи є все ж таки протипоказання для спіралі? 

Є, це все, що деформує порожнину матки: післяопераційні рубці, фібринозні вузли, поліпи. Плюс протипоказанням можуть бути рясні менструації, в т.ч. з порушенням згортання крові. Тоді у жінки не можна провокувати ще більшу втрату крові. 

 Тимчасовим протипоказанням можуть бути запальні процеси в піхві і матці.

А якщо запалення виникло, коли спіраль стоїть? 

За новими рекомендаціями, при запаленні матки, маткових тру6, яєчників спіраль не виймати, а призначається курс антибіотиків. Але ми стежимо за станом жінки і якщо ефекту від лікування немає, то ВМС виймається і жінка проходить курс лікування заново.

Що ви скажете про ендометріоз? 

Модний, комерційний діагноз, який ставлять занадто часто. Насправді, він не настільки поширений, як прийнято вважати.

Найчастіше, ми знаємо про ендометріоз у тих жінок, які звернулися до нас з проблемою безпліддя. І тому існує ідея, що є зв’язок між безпліддям та ендометріозом. Але ж повної картини ми не бачимо, тому що не знаємо, як насправді йде справа у інших жінок. Адже більшість із них не обстежувалась в цьому плані. 

До речі, доведено, що ендометріоз не викликає безпліддя.

Ми лікуємо ендометріоз, якщо жінка відчуває больовий синдром і не може жити статевим життям, щоб зачати дитину. Тут може простежуватися зв’язок з безпліддям. Біль, який заважає статевим відносинам ,- основна причина лікування ендометріозу. І воно полягає в тому, що ми просто видаляємо великі кісти. І при цьому багато лікарів помилково вважають, що потрібно видаляти темні, фіолетові очаги, хоча важливо позбавлятися саме від червоних прозорих плям, на які практично не звертають уваги, вважаючи безпечними. 

Потрібно завжди усвідомлювати ризик того, що видалення великих вогнищ може призвести до пошкодження органів, утворення спайок. Тому якщо жінку нічого не турбує, у неї нічого не болить, то краще нічого не чіпати.

Ще один діагноз, який викликає багато питань — мастопатія. Розкажіть про нього, будь ласка. 

Коли я почала свою практичну діяльність і до мене приходили студентки — зовсім юні дівчата, у яких була щільні за структурою груди, я теж ставила діагноз «мастопатія», тому що всі говорили, що так треба робити. Я помітила, що особливо помітні зміни в грудях перед місячними, тоді груди стають ще і болючішими, дуже чутливими. І я почала заглиблюватися в тему, вивчати світовий досвід, дізналася, що цей діагноз не визнається в багатьох країнах, хоча сама зміна в грудях (вузлувато — кістозна, вузлувата структури) часто діагностується.

Завжди при обстеженні важливо оцінювати реальну ситуацію: це звичний передменструальний синдром, а значить, варіант норми, або є інші причини (наприклад, коли новоутворення з’явилися після пологів, дають періодичний біль і неприємні відчуття). Якщо є підозри на патологічні зміни, треба перевірити роботу щитовидної залози, печінки — провести повне обстеження.

Повинна сказати, що більш за все ми боїмося пропустити рак на тлі таких ось змін (фізіологічних чи ні). Лікар оцінює всі фактори (вік, народжувала – не народжувала , динаміку, больовий синдром та інше) і робить висновки. Часто в таких випадках призначають мамографію, УЗД молочних залоз, щоб прояснити діагноз. 

Мастопатія може переродитися в рак?

Ні, вона не перероджується. Ми просто можемо не помітити на тлі фізіологічних змін злоякісне новоутворення.

Поговоримо про сексуальне здоров’я: наскільки регулярний секс є важливим для жінки?

Коли ми говоримо про регулярність, то ми повинні розуміти, що у кожної пари вона своя. У когось раз на місяць, а у когось — кілька разів на день. Ми тільки говоримо, що для чоловіків важливо, щоб простата періодично звільнялася від накопиченого соку. У жінок немає органів, які щось накопичують, тому вони можуть жити без сексу роками, без особливої шкоди. Тут важлива насамперед емоційна складова. Якщо жінка важко переносить це психічно, то на тлі цього можуть навіть розвинутися психосоматичні проблеми.

Тобто ніякого застою в малому тазі?

Звичайно, ні . Їй достатньо побігати або позайматися спортом, щоб не було застою.

Що може погіршити лібідо?

У жінок лібідо сильно пов’язано з психо – емоціональним станом, почуттям любові до чоловіка. Дуже великий вплив на сексуальне бажання жінки має перевтома, прийом антидепресантів, скажімо, різноманітні захворювання…Хвороба дитини, багато турбот — це все дуже впливає. 

Про загальне поняття «знижене лібідо» ми можемо говорити виключивши всі можливі фактори, які понижують його на деякий час.

Відсутність кохання і розуміння — основна причина зниження лібідо у багатьох жінок. 

А як гормони впливають на нього?

У кожної жінки перед овуляцією може підвищуватися лібідо, природа так запрограмувала, щоб зачаття дитини було більш простим. 

Воно може підвищуватися і під час місячних, тому що матка набрякла, скорочується, подразнюючи рецептори. Тому жінкам і сняться еротичні сни під час менструації.

А ще, воно підвищується, якщо немає страху небажаної вагітності. Доведено, що у період менопаузи у багатьох жінок сильне лібідо. 

Давайте поговоримо про менопаузу: вона молодшає? Цим часто лякають. 

Насправді, зараз менопауза навпаки, старіє. У позаминулому сторіччі вона починалася вже в 35-37 років, тривалість життя теж була іншою. Багато жінок навіть не доживали до менопаузи, тому що була висока материнська смертність і зовсім інші умови життя. 

А зараз середній вік менопаузи — 51-52 (до 55 років) Відзначу , що навіть 30 років тому клімакс починався десь в 48-49 років. Зараз пізніше. Чому так, точно невідомо. Але очевидно, що збільшення тривалості життя, зменшення кількості захворювань впливає на цей фактор.

Раніше в 40 років були бабусями, а зараз і у 50 – відчувають себе енергійними і молодими.  

І народжувати жінки прагнуть пізніше…

Детальніше у моему вебінарі Здоровье женщин после 35 лет и менопауза

Виходить природа прислухається до наших бажань? 

Природа, до речі, не встигає за нашими бажаннями, перш за все, в репродуктивної функції. Не тільки вік зачаття, залишився тим самим (38-39 років максимум), але і кількість дефектних зачать в більш зрілому віці не зменшилася. І цю проблему вже багато років не можуть подолати репродуктологи. Успішність ЕКО безпосередньо залежить від віку: чим старше жінка, тим нижча успішність. 

Які симптоми говорять, що потрібно до гінеколога? Якщо не говорити про суто гінекологічні.

 Крім специфічних симптомів, таких як виділення. Біль внизу живота і порушення циклу, ніяких ознак, що пора відвідати такого доктора немає. Точніше, вони є, але можуть стосуватися багатьох інших проблем (щитовидна залоза, ШКТ). І навіть біль в животі може мати причину в нездоровому кишківнику. Але, на жаль, потрапивши до гінеколога, жінка може зіткнутися з гіпердіагностикою і навіть з вигаданими діагнозами.

 ЯКЩО МЕНСТРУАЛЬНИЙ ЦИКЛ В НОРМІ, ТО МАЛОЙМОВІРНО ЩО ПРОБЛЕМИ Є. ЦЕ ОСНОВНИЙ ІНДИКАТОР.

 Ну це крім виділень різного роду, які свідчать про інфекції. 

Стаття також доступна російською мовою за цим посиланням

Стаття для сайту https://4mama.ua/uk/mom/health-food/10226-olena-berezovska-pro-neisnuyuchi-diagnozi-libido-zhinki-kontratseptivah-ta-rakovih-zahvoryuvannyah-eks