Інтерв’ю для спеціалізованого видання «Медична сестра дошкільного закладу»

У медицині немає заборонених, нейприйнятних чи сороміцьких тем. Навпаки — що детальніше вони розкриті, то ліпше. Компетентний небайдужий лікар завжди цікавитиметься всіма подробицями щодо стану здоров’я пацієнта, а найінтимнішіми — тим паче. Адже від цього залежить, чи правильно він встановить діагноз та призначить відповідне лікування. Однак від маленьких пацієнтів не варто чекати адекватної розповіді про своє самопочуття. Тому навчіть батьків помічати «тривожні» дзвіночки, пов’язані з інтимним здоров’ям дітей.

Свідомі й уважні батьки цікавляться медичними питаннями. Тож у пошуках потрібної інформації звертаються до різних джерел. І не завжди знаходять пояснення. А що ж казати про тих, які «пливуть за течією» і не помічають очевидних проблем? Зокрема, симптомам гінекологічних захворювань взагалі не надають значення. Адже вважають, що дитина апріорі не може на них хворіти. Звісно, вони помиляються.

Редакція журналу «Медична сестра дошкільного закладу» поставила собі за мету просвітити батьків вихованців закладів дошкільної освіти. Тож до вашої уваги відповіді на запитання занепокоєних батьків дітей дошкільного віку від одного з найпрогресивніших акушерів-гінекологів, засновника й керівника Міжнародної Академії Здорового Життя (International Academy of Healthy Life), м. Торонто, Канада — Олени Березовської.

Моїй доньці 2,5 роки. Під час прогулянки за температури повітря –1 °С вона захотіла попісяти. Я зняв їй штанці. Тримаючи на руках, допоміг їй це зробити. Після прогулянки розповів про це дружині, за що отримав на горіхи. Мовляв, донька застудила статеві органи, адже вони почервоніли. А їй у майбутньому народжувати, хай би ліпше впісювалася. Чи правду сказала дружина?

Навіть якби Ви роздягли доньку повністю, аби вона попісяла, то за кілька хвилин переохолодження не відбулося б. Для здорової дитини це безпечно, однак не раджу експериментувати.
Якщо Ви зняли лише штанці, нічого страшного не трапилося. Зовнішні статеві органи від цього не застудяться, і на репродуктивну функцію доньки в майбутньому це ніяк не вплине. А от версію дружини мушу спростувати. Якби донька попісяла в штанці, то могла б застудити сечовий міхур. Почервоніння вульви зумовили інші чинники. Можливо, дружина оглянула статеві органи доньки одразу після прогулянки. У цей час посилюється мікроциркуляція в шкірі промежини та слизовій оболонці вульви через перепад температур.

Моїй доньці 4 роки. Нещодавно помітила, що вона періодично чухає зовнішні статеві органи. Що робити?

Якщо почервоніння немає, можливо, причина в неякісній або погано випраній натільній білизні. Поспостерігайте за дитиною: вона чухає статеві органи, лише коли в трусиках чи й без них? Можливо, Ви користуєтеся синтетичним пральним порошком, який подразнює вульву. Відвідайте з дитиною лікаря, але будьте пильними, аби не потрапити на гачок «безкінечного пошуку діагнозів та методів лікування». Слід урахувати багато чинників, зокрема, з’ясувати, чи не хворіє дитина на гельмінтоз.

Зрештою усі діти такого віку періодично торкаються своїх зовнішніх статевих органів. Поясніть дитині, що це не зовсім правильно, і з’ясуйте, чи справді вони в неї чухаються.

Моїм донькам 3 і 5 років. Кілька місяців тому спочатку в меншої, а потім у старшої на статевих губах з’явився білий наліт. Коли я намагалася за допомогою вологої серветки або вологої тканини витерти наліт, шкіра подразнювалася і навіть з’являлися рани. Доньки скаржилися на свербіж і печіння. Певний час я нічого з цим не робила, лише підмивала дівчаток щоразу, як вони відвідали туалет. Та наліт став щільнішим. Не знаю, що робити. Нирки в них здорові, однак часто бувають закрепи. Аналіз сечі у старшої доньки показав навність грибка.

Це можуть бути нормальні виділення, а може бути ознака запаленне може бути як нормальна змазка, так і грибок. Якщо Ви витирали наліт жорстко, звісно, дівчатка відчували печіння та свербіж. Мене більше непокоять закрепи. Їх наявність свідчить про проблеми в харчуванні Ваших доньок. Какати в їхньому віці потрібно два-три рази на день. Тобто майже після кожного вживання великої порції їжі. Якщо діти какають раз на день, — це також у межах норми. Закрепи — сприятливе середовище для посиленого росту грибка. Адже він міститься у кишківнику і бере участь у процесах бродіння і гниття неперетравленої їжі. Це означає, що лікування слід розпочати з поліпшення харчування. Зокрема, додати в їхній раціон більше овочів та фруктів, дотримуватися питного режиму — менше соків, більше води. І, звісно, не забувати про правила гігієни зовнішніх статевих органів.

З протигрибкових лікарських засобів нічого не радитиму. Тому що доки є закреп, лікувати грибок немає сенсу. Є чинник, що провокує ріст грибка. До того ж лікування слід призначати після огляду лікаря.

Моїй доньці 8 років. Три роки тому в неї на малих статевих губах біля входу в піхву з’явилася родимка. Наразі її розмір становить 5-6 мм. Здається, вона не збільшується. Однак я все одно хвилююся, адже не знаю, чи потрібно видаляти родимку.

З часом родимка може зникнути самостійно, тому не поспішайте її видаляти. Ліпше поспостерігайте за нею. Якщо протягом року розмір родимки збільшиться на 2-3 мм, тоді зверніться по консультацію до онколога.

Моїй доньці 2 роки. Чи може вона захворіти на уреаплазму?

Уреаплазма — це нормальний співмешканець людського організму, а уреаплазмоз — це захворювання сечостатевої системи. Якщо такий діагноз встановлюють дитині лише за наявніості уреаплазми в сечі або вагінальних виділеннях, то це не уреаплазмоз. У дівчаток і жінок рідко діагностують це захворювання. Воно виникає на тлі інших збудників інфекцій сечостатевої системи.

Моїй доньці 6,5 років. У неї вже почало рости лобкове волосся. УЗД органів малого тазу, наднирників і щитовидної залози — у нормі. Поясніть причини таких змін та порекомендуйте, який огляд ще варто пройти?

Наявність лобкового волосся в такому віці свідчить про ранній статевий розвиток (РСР) дівчинки. Поспостерігайте за донькою та з’ясуйте, чи є в неї інші ознаки РСР:

  • прискорений ріст і збільшення маси тіла;
  • випередження кісткового віку на понад два роки;
  • збільшення молочних залоз;
  • кров’янисті виділення з піхви;
  • збільшення матки;
  • неврологічна симптоматика (головний біль, швидка втомлюваність, порушення зору).

Якщо виявите в доньки такі порушення статевого розвитку, відведіть її до лікаря для проходження гінекологічного огляду. Будьте готові, що лікар запитає вас про перебіг Вашої вагітності, чи маєте Ви або її батько спадкові чи набуті захворювання, аналіз графіків росту і розвитку доньки.

Лікар може призначити додаткові лабораторні та інструментальні дослідження, зокрема: аналіз крові на рівень певних гормонів, інсуліну, глюкози; рентген гіпофизу, кісткового скелету; МРТ; УЗД; для визначення каріотипу. За допомогою результатів цих досліджень лікар встановить точний діагноз.

Моїй доньці 5 років. У віці трьох років вона почала відвідувати дитячий садок. Відтоді часто хворіла на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). Лікар призначав лікування антибіотиками. Також за ці два роки в неї двічі діагностували запалення легенів. Нещодавно вона почала скаржитися на біль у промежині. Лікар призначив аналізи й за їх результатами встановив діагноз — хронічний вульвіт. Призначив мазь із гормоном і антибіотиком, ванночки з ромашкою. На певний час допомогло. Аналізи були в нормі. Та лікар призначив ще два тижні капати на вульву «Біовестин». Минув тиждень, донька знову скаржиться на біль у промежині. Здали ще аналіз калу на дисбактеріоз, усе в нормі.

Ви самі пояснили, що спричинило вульвіт у доньки: часті ГРВІ, два запалення легенів. Неспецифічний вульвіт у таких випадках — закономірний результат. Однак ані антибіотики, ані гормони в таких випадках не призначають! Усе, що мав зробити лікар, — це пояснити, як правильно підмивати дівчинку. Отже, що тепер робити.

По-перше, впевніться, що не одягаєте доньку занадто тепло. Адже від цього шкіра промежини може потіти більше ніж має.

По-друге, навчіться правильно підмивати доньку: рухи рукою мають бути зверху вниз, тобто від лобка в бік анального отвору, а не навпаки. Можна обійтися без мила або ж періодично використовувати нейтральне дитяче мило. Але не частіше ніж раз на один-два дні. Витирайте промежину насухо такими ж рухами.

По-третє, дотримуйтеся гігієни зовнішніх статевих органів. Після того, як донька покакає, підмивайте її. І не забувайте, що рухи мають бути не в напрямку входу в піхву. Стежте, аби туди не потрапляла вода. Після того, як донька попісяє, витирайте її туалетним папером або серветкою. При цьому рухи руки мають бути в напрямку від вагіни до уретри і лобка.

По-четверте, з’ясуйте, чи не хворіє донька на гельмінтози та чи немає в неї травми сексуального характеру.
Дисбактеріоз кишківника — це зазвичай вигаданий діагноз, який сучасна медицина не визнає. Забезпечте доньці здорове харчування, і ніякого дисбактеріозу не буде.

Моїй доньці 4 роки. Майже щоразу, коли я її підмиваю, вона просить швидше змити мило з вагіни. Що робити?

Як гадаєте, приємно Вашій доньці, коли на її ніжну та чутливу шкіру промежини потрапляє мило? Звісно, ні. Узагалі небажано, аби в піхву потрапляли косметичні засоби. Адже мило, зокрема з ароматизаторами, та пінки або гелі для миття подразнюють слизову і шкіру зовнішніх статевих органів.
Змініть мило на дитяче нейтральне або підмивайте доньку взагалі без нього.

Моїй доньці 3,5 роки. Вчора на її трусиках помітила жовтувато-коричневу пляму. Виділення не зникли й після того, як я підмила доньку. За кольором, консистенцією та запахом вони нагадують ті, які бувають у жінок у останні дні менструації. Тобто є легкий запах крові, іншого неприємного відтінку запаху немає. Оглянула зовнішні статеві органи доньки і помітила, що малі статеві губи «розклеєні» — до того були синехії. Чи може це свідчити про роз’єднання синехій? Чи це зумовлено іншим чинником?

Насамперед, аби підтвердити чи спростувати травму сексуального характеру, з’ясуйте: з ким була дівчинка; чи не травмувала вона статеві органи іграшкою; чи не вводили в її піхву якісь предмети; чи не вдарялася вона зовнішніми статевими органами.

Якщо донька підтвердить, що хтось торкався її статевих органів, — терміново зверніться до лікаря! Якщо лікар не призначить сам аналіз калу на гельмінти, попросіть його зробити це. Також зверніться до онколога, аби спростувати наявність гормональної пухлини. Не займайтеся самолікуванням, навіть не застосовуйте ванночки.

Моїй доньці 6 років. Аналіз сечі робимо з трьох місяців. Щоразу результати свідчать про наявність в ній оксалатів. УЗД показало пісок у нирках і ознаки запалення лівої нирки. Намагалися обмежити вживання кислих і солодких продуктів харчування, дотримувалися лужної дієти, пили «Боржомі». Оксалати зникали, але з’являвся у великій кількості грибок. Поверталися до звичного раціону — грибок зникав, але оксолати поверталися. Консультувалися в різних лікарів: одні кажуть, що це небезпечно, інші — аби відчепилися від доньки, якщо вона не скаржиться на біль. Що Ви порадите?

Я не знаю, чи правильно Ви добираєте продукти харчування. Ознайомтеся з особливостями дієти за оксалатурії1. Перегляньте продукти харчування, які рекомендують за такої дієти, і порівняйте з тими, якими харчувається Ваша донька.

УЗД ознаки запалення нирок не покаже, якщо нирка нормальних розмірів і лоханки не розширені. Визначити запалення нирок лікар може за симптомами та результатами загального аналізу сечі. Утім це нормально, коли в дітей періодично в сечі з’являються оксалати. Адже в них як обмін речовин, так фільтрація сечі швидкі. Тож не панікуйте!

Більше про здоров’я дівчат дізнавайтесь з семінару Олени Петрівни «Девочка с перспективой в её будущее как матери», а також книги «Дочки-матери. Все, о чем вам не рассказывала ваша мама и чему стоит научить свою дочь» (2018)